تفاوت برندسازی شخصی با شخصیت برند چیست
۳۰
تیر

تفاوت برند شخصی و شخصیت برند چیست؟

دنیای برندینگ دنیایی گسترده با موضوعات مختلف است که عدم توجه به مفاهیم ممکن است باعث اشتباهاتی در درک موضوعات شود؛ یکی از اشتباهات رایج عدم توجه به تفاوت برند شخصی و شخصیت برند است که خیلی از افراد این دو موضوع را به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند. برای شروع در این سری مقالات از سایت فائزه موسوی بهتر است، ابتدا مفهوم هرکدام از این دو را درک کنیم؛ درک درست و صحیح شخصیت برند و برند شخصی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به فرق میان آن دو پی ببریم.

برند شخصی یا پرسونال برندینگ چیست؟

قبل از هر چیزی به توضیح کوتاهی در مورد برند می‌پردازیم.اکثر افراد برند را به‌عنوان اسم کالا، لوگو یا شعار یک کالا تعریف می‌کنند؛ این‌ها ابزاری از یک برند هستند اما برند در واقع احساسی است که به یک کالا، سرویس و یا یک تیم می‌دهیم.

برند شخصی یک احساس است که شما به خودتان دارید و جامعه نسبت به شما دارد. برند شخصی چیزی نیست که شما آن را به دنیا بیاورید بلکه شما همین‌الان هم دارای برند شخصی هستید؛ یعنی افرادی که در جامعه و محل کار شما هستند چه تفکری نسبت شما دارند؟

به طور حرفه‌ای، برند شخصی شما تصویری است که مردم از شما می‌بینند؛ آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چگونه رسانه‌ها شما را به تصویر می‌کشند؟ این تصویری است که مردم در دنیای آنلاین از برند شخصی شما به دست می‌آورند.

برای راهنمایی بیشتر می‌توانید مقاله: پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی چیست را مطالعه کنید!

مفهوم پرسونال برندینگ اولین‌بار در سال 1997 توسط فردی به نام تام پیترز در یک مجله ای به نام Fast Company یک مقاله‌ای نوشت با عنوان برند خودت باش!

تام پیتر بیان کرد که همان‌طور که کالاها و خدمات نیاز به بازاریابی دارند تا به مشتری موردنظر برسند؛ مهارت و توانایی‌های ما افراد هم برای اینکه بتواند در اختیار دیگران قرار بگیرد نیاز به بازاریابی دارند؛ حالا ما چگونه برندسازی شخصی انجام دهیم؟ نقشه راه پرسونال برندینگ چیست؟ برندسازی شخصی از کجا شروع می‌شود و خروجی آن به کجا خواهد ختم خواهد شد؟

در ابتدا شما باید شخصیت خود و برند خودتان را بررسی کنید بعد هویت برند خود و شخصیت برند خودتان را تعریف کنید؛ شما باید بدانید که چه نقاط قوت و ضعفی دارید؟ استعدادهای شما چیست؟ ارزش‌های شما در برندتان چیست؟

متأسفانه دربازار پرسونال برندینگ و مشاوره‌های برندینگ‌ای که در حوزه‌ی برندینگ صورت می‌گیرد در مرحله‌ی اول به تعریف برندسازی شخصی توجه زیادی نمی‌شود و افراد نمی‌دانند که در چه زمینه و فعالیتی استعداد و توانایی دارند و رسالت خود را نمی‌شناسند.

بعد از اینکه به مرحله درستی از خودشناسی رسیدیم می‌توانیم وارد مرحله ساخت صحیح برند سازی شخصی شویم؛ حالا چگونه می‌توانم این مهارت و توانایی را به بهترین شکل ممکن وارد بازار کنیم؟ چگونه مخاطبان بیشتری را جذب برند شخصی خود کنیم؟

شبکه‌های اجتماعی یکی از قدرتمندترین ابزارهاست، شما با حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید بهترین پرسونال برندینگ را داشته باشید.

شبکه‌های اجتماعی یکی از قدرتمندترین های برندسازی شخصی

ساخت پروفایل جذاب در رسانه‌های اجتماعی یکی دیگر از بهترین راه‌ها برای برندسازی شخصی شماست؛ شما می‌توانید با ساخت پروفایل و پست‌های جذاب در لینکدین، اینستاگرام و توییتر افراد بیشتری را به سمت برند خودتان جذب کنید.

ایجاد وب‌سایت شخصی یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت یک برند شخصی پرسود است که افراد شما را سریع‌تر و راحت‌تر پیدا می‌کنند، و ترافیک سایت شما تنها از طریق یک جستجوی اینترنتی رشد چشم‌گیری خواهد کرد.

 

شخصیت برند چیست؟

به برند خود مانند یک انسان نگاه کنید؛ او دارای شخصیت است. هر چیزی که مخاطب شما از سازمان یا شرکت شما می‌بیند، می‌شنود و می‌خواند باید با رفتار و خدماتی که برند شما ارائه می‌دهد هم سو باشد.

از عصر چه چیزی در برندینگ وارد عصر چه کسی در برندینگ شدیم؛ یعنی از اینجا به بعد مخاطب شما با یک شی رو به رو نیست بلکه انتظار دارد که با یک شخصیت روبه‌رو باشد. اما این شخصیت را چگونه تدوین کنیم؟

شخصیت برند در واقع شخصیت دادن به برند شماست و تأثیرگذاری بر روی افرادی که قصد دارند به برند شما جذب شوند.

چارچوب شخصیت برند یک صنعت استاندارد است که روان‌شناس اجتماعی به نام جنیفر آکر، آن را به 5 دسته تقسم بندی کرده است و هر دسته صفت‌ها و نقات قوت شخصیتی خاص خودشان را دارند وشخصیت برند شما باید حداقل تحت تأثیر 3 مورد از این دسته‌ها قرار بگیرد.

این صفت ها شامل صداقت، هیجان، شایستگی، دل‌فریبی و جذابیت، استحکام و قدرتمندی هستند؛ برای مثال برندی که دل‌فریب و جذاب است، مشخص می‌کند که محصولات و دسته‌بندی آن درجه‌یک، پرزرق‌وبرق، ظریف و زیباست. در صنعت وسایل آرایشی و بهداشتی پرزرق‌وبرق بودن محصولات بسیار مهم است و اگر این‌گونه نباشد شما میدان رقابت را از دست می‌دهید.

برای راهنمایی بیشتر پیشنهاد می‌کنم مقاله شخصیت برند را مطالعه کنید.

یک برند بدون شخصیت خسته‌کننده است و افراد توجهی به آن نخواهند داشت. اگر شما می‌توانید یک شخصیت تجاری ایجاد کنید که موردتوجه مشتریان شما قرار گیرد؛ بهتر است برای ساخت شخصیت برند خودبین محصول و خدمات خود و رقبا تمایز ایجاد کنید.

تلاش کنید تا تجربه و حس مثبتی در مشتریان خود ایجاد کنید؛ همچنین تمام تلاش خود را کنید تا برند شما تبدیل به یک برند متمایز از سایر رقبا شود.

فرق بین برند شخصی و شخصیت برند

در دنیای برندینگ وقتی صحبت از برند شخصی می‌شود منظور ما این است که یک فرد به مرحله خودشناسی از مهارت‌ها و استعدادهایش می‌رسد و شروع به ساخت برند شخصی خود می‌کند تا به مرحله بازاریابی از طریق صفحات اجتماعی یا وب‌سایت شخصی خود شود اما شخصیت برند مجموعه‌ای از ویژگی‌های انسانی است که به یک برند نسبت داده می‌شود.

شخصیت برند چیزی است که افراد مشتریان شما می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. یک برند مؤثر با داشتن یک سری صفت‌های مشخص ثابت باعث افزایش ارزش ویژه برند خواهد شد.

شخصیت برند داری چهار چوبی است که به یک شرکت یا سازمان کمک می‌کند تا به احساسات مردم در مورد محصولات، خدمات و وظایف شما شکل بدهند.

برند سازی شخصی یک پروسه زمان‌بر است و نیاز به صبر و حوصله دارد و تنها با فشار رسانه به نتیجه دلخواه نمی‌رسد؛ بهتر است شما در این مسیر صبور باشید تا به نتیجه دلخواهی که می‌خواهید برسید و بر روی توانایی و مهارت‌های شخصی خود کار کنید.

شخصیت همه چیز یک فرد است. وقتی شخصی شخصیت والایی دارد، طبیعتاً تمام تلاش خود را می‌کنیم تا او را جذب خودمان کنیم. این یک ویژگی است که باعث می‌شود ما بخواهیم وقت خود را با شخص دیگری بگذرانیم.

تفاوت اهمیت برندسازی شخصی و شخصیت برند

اهمیت برند سازی شخصی برای متخصصان زمانی دو چندان می‌شود که شما به این نتیجه برسید که افراد از ارتباطات ضعیف، تک بعدی و سود محور بودن سازمان ها خسته شدند و به نحوی فراری هستند.

اکثر افراد هنگامی که می خواهند پرسونال برندینگ را شروع کنند به فکر چاپ کتاب ،ایجاد یک تیزر تبلیغاتی و افزایش فالوور اینستاگرام خود هستند اما به این نکته توجه نمی‌کنند که قبل از تمام این اقدامات باید تعریف برندسازی شخصی و ساخت برند شخصی خود را به‌درستی انجام دهند و بعد وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ شوند تا بتوانند مخاطبین هدف خود را به‌درستی شناسایی کنند.

شخصیت برند زمانی از اهمیت زیادی برخوردار شد که خیلی از افراد قبل از هر چیزی برای استخدام به شخصیت برند موجود در آن کسب‌وکار و سازمان تمرکز می‌کردند.

آمار نشان می‌دهد که 45 درصد شهرت شرکت‌ها به دلیل پرسونال برندینگ مدیران آن شرکت هاست و 77 درصد کارمند ها این روزها برای اینکه استخدام شوند به پرسونال برندینگ مدیران آن سازمان توجه می کنند.

آمار در سال در 2020 نشان می‌دهد که 40 در صد افراد موجود در بازار کار فریلنسرها هستند. یعنی اکثر افراد تمایل دارند برای خودشان کار کنند تا اینکه مهارت و توانی هایشان را در اختیار سازمان‌ها قرار بدهند.

اگر صاحب کسب‌وکار هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که بر روی برند سازی شخصی یا پرسونال برندینگ خود کار کنید و این را بدانید که پرسونال برندینگ مهم ترین درایی شماست؛ همچینین اگر دارای یک کمپانی هستید، تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا بهترین شخصیت را برای برند خود داشته باشید و به تمام اهداف خود برسید.

سخن آخر

ما در این مقاله راجع‌ به تفاوت‌های برندسازی شخصی و شخصیت برند صحبت کردیم و توضیح دادیم برند سازی شخصی به منظور پرسونال برندینگ توسط خود فرد است و هر شخص با داشتن هر مهارتی می‌تواند شروع به ساخت برند شخصی خود کند؛ فرایند و مفهوم پرسونال برندینگ با شخصیت برند کاملاً متفاوت است.

شخصیت برند به‌منظور برند سازی توسط کمپانی یا شرکت صورت می‌گیرد که دارای مراحل و فرایندهای متفاوتی است، برند سازی شخصی و شخصیت برند هرکدام در جایگاه خود اهمیت و کارایی خودشان را دارند و این دو موضوع را نباید به‌جای یکدیگر استفاده کرد.

آیا تابه‌حال بر روی پرسونال برندینگ خود کار کرده‌اید؟ آیا این دو موضوع را به اشتباه در کسب‌وکار خود به کار برده‌اید؟ در قسمت کامنت، لینکدین، شبکه‌های اجتماعی تجربیات خودتان را با من به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

سوال یک

جواب

سوال دو

جواب